S U T S A G I M M A K I N E L E R I

Tarım ve Hayvancılık Ekipman Teknolojileri

Nilüfer / Bursa 0546 257 76 97

süt sağım makinesi nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır? - Süt Sağım Makineleri

    You Here!
  • Home
  • Blogsüt sağım makinesi nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

süt sağım makinesi nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Aralık 2, 2022 Ercan Bey 0 Yorumlar

süt sağım makinesi nedir?

Sütün sağlıklı koşullarda sağılması, hem ineklerin sağlığı hem de tüketicinin hijyen ihtiyacı için gerekli. Üretim aşamasında makineleşme ise insan emeğine ihtiyacı azaltırken, hijyen beklentisinin daha kolay karşılanmasına imkan veriyor. Verimin artmasına yardımcı olan inek süt sağma makineleri, hayvancılıkla uğraşanların işlerini büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

Süt sağma makineleri, güç sistemlerine göre iki çeşitte inceleniyor.

Elektrikli süt sağma makineleri: Elektrikle çalışan makineler, enerji erişiminin mümkün olduğu alanlarda, güvenli ve hızlı bir şekilde süt sağımına imkan veriyor.
Benzinli süt sağma makineleri: Elektrik erişiminin olmadığı alanlarda, örneğin yaylalarda, kullanılan benzinli makineler, süt sağımı sırasında enerji gereğini ortadan kaldırarak gücünü benzinden alıyor.

Makinelerin sabit ve taşınabilir modelleri de kullanıcılara sunuluyor. Ergonomik özellikli taşınabilir inek sütü sağma makineleri, genellikle üzerinde yer alan tekerlekler sayesinde kolaylıkla hareket ettirilebiliyor. Bunun yanında yarı sabit özellikli, kısa mesafelerde hareket ettirilebilen süt sağma makineleri de çiftçilerimizin tercihi olabiliyor.

İnek sütü sağma makineleri çeşitleri arasında tek sağım ve çok sağım yapabilen seçenekler de dikkat çekiyor. Bir cihaz aracılığıyla kaç ineğin aynı anda sağılabileceğine göre ürünler çeşitleniyor.

İnek süt sağma makinelerini incelerken kuru veya yağlı pompa ibarelerini görebilirsin. Yağlı tip makineler çalışırken daha az gürültü çıkarıyor. Kuru pompalar ise daha fazla gürültüye sebep oluyor. Ancak yağlı tip modeller çalışırken dışarı yağ bazlı atıklar salıyor. İki makine arasındaki, kullanıcı açısından farklar bundan ibaret. Ancak üretici açısından iki tip sağma makinesinin tamamen farklı sistemlerle çalıştığını hatırlatmakta fayda var. Kuru pompa tipindeki makineler, sistem gereği daha kapsamlı ve detaylı bir üretim sürecinden geçmek zorunda kalıyor. Yağlı tip pompalar ise hem daha basit bir teknikle üretildiği hem de daha yeni bir teknolojinin ürünü olduğu için, son yıllarda çok daha fazla üretiliyor ve karşımıza çıkıyor.

leave a comment